KAFAR HAMRA ACİL MÜDAHALE POLİKLİNİĞİ - Sosyal Refah Derngi
KAFAR HAMRA ACİL MÜDAHALE POLİKLİNİĞİ

KAFAR HAMRA ACİL MÜDAHALE POLİKLİNİĞİ

Facebook Share

Evlerinin yakınındaki hava saldırısının ardından, yıkılmış evlerinin kalan enkazının altından ve molozların arasından bütün bir aile sağ olarak çıktı. Zavallı anne, neredeyse altı çocuğunu uçuran ölüm kokusunu duyunca onları alıp sınır bölgesindeki Atme kamplarına gitti.
Anne şöyle der: ''Atme kampında ilk günümüz, henüz 7 ayını doldurmayan Sidra adındaki kızımın gözyaşları gözlerinden hiç ayrılmadı. Nefes almakta zorlandığını farkettim, çünkü mobilya ve tozların arasından çıkmıştı, dolayısıyla helak olacağından çok korktum, kamp insanlarından yardım istemeye koştum, bana Atme kampında Kafar Hamra kliniği olduğunu söylediler.''
Kafar Hamra kliniği o esnada sınır bölgesine yeni göç eden ailelerimiz için acil müdahale olarak maksimum hazırlığını arttırmıştı. Sidra'nın annesi oraya varınca bağırarak: ''Lütfen Doktor Bey! geçen gece kızım enkazdan çıktı ve ölmesini istemiyorum.'' Klininğin yoğun olmasına rağmen Doktor Bey, Sidra'nın annesini alıp rahatlatma ve sakinleştirmeye çalıştı, sonra kızı muayene ederek zayıf olan akciğerlerinin büyük miktarda toz çektiği için nefes daralmasına sebep olduğu görüldü, Direk solunum yolu ile alınan sprey(oksijen ) seanslarını başlattı, bir süre sonra kızının durumunun iyileştiğini görmek annenin yüzünü neşelendirdi, ve zor günlerden sonra sükuneti yaşadı Doktor, oradan ayrılmadan önce iyileşmesi ve eve dönmesi dileğiyle, uygun ilacı vererek onunla vedalaştı.
Son olarak, Son deplasmanlarda mobil kliniklere artan ihtiyaçlar, devamlı büyük bir çabayla çalışmaları sadece Atme kampı ile sınırlı değil, klinikten yararlanan kişi sayısı yaklaşık 608'e vardı ve aşağıda belirtilen bölgelerle beraber bir çok bölge ve kampa dağıtılmıştır: Vadi El-gazal'daki Kafranbude kampı, Vadi El-gazal Okulu, Mşad Rohin sapağı kampı, El-şumuh kampı, Kafar Sicne kampı ve El-tenmiye kampı.

SRD © 2017 Tüm Hakları Saklıdır