Göç Gezisi - Sosyal Refah Derngi
Göç Gezisi

Göç Gezisi

Facebook Share

çoğu zaman bir kaç saniye yeterlidir bir canı kurtarmaya.Can kurtarmak için en önemli şeylerden biri de hızlı bir şekilde yaralıyı hastaneye taşımaktır.

Bu prensibin eylem için bir rehber olarak benimsemektedir.Yaralıları taşıma konusunda, SRD Derneğine bağlı ambulans sistemi büyük bir başarı elde etmiş ve etmeye devam ediyor.

En sonuncu ise 'Has' kasabasında ki küçük kampta olmuştu.48 yaşında olan Faysal bu kampta yaşayanlardan biriydi

Beş çocuktan oluşan bir aileyle, iki erkek çocuk ve üç kız çocuk.

Faysal, doğu hama da bir köyden etmiş ve garip diye adlandıran bir dereye yerleşmiş. Bize şöyle diyerek anlattı " Akribat’tan göç ettik ve garip deresine yerleştik kuşatılana kadar, yaşamı sürdürmek için en düşük malzemeler bile yoktu" sakince devam etti: " tekrar göç etmek zorunda kaldık, hayat bizi Has kasabasına götürdü bir kaç ailelerle beraber küçük bir kamp kurduk.

O küçük kamp bombalamdan kurtulamadı, en sonunda kamp uçak tarafından bombalanmıştı, ölüm her yere dağılıp bağırışlar yükselmeye başlamıştı.

Onlara her zaman söz verdiğimiz gibi, SRD Derneğine bağlı ambulans sistemi imdatlarına koştu yaralıları kaldırmak ve onları yakın hastanelere yerleştirmek için.

Faysal yaralıların arasındaydı onu Marra merkez hastanesine naklettiler. Bacağından yaralanmış ve kolu kırılmıştı.

Nakil esnasında gerekli müdahaleler yapılmıştı ve o yarım baygın halde ailesini sormaya çalışıyordu.

Yarası ciddiydi, kırığı tespit edip onu İdlip merkez hastanesine sevk ettiler ve bu SRD Derneğine bağlı ambulans sistemi başarısıyla gerçekleşti.

Faysal, İdlip merkez hastanesin de gözlerini açtı, erkek çocuklarını ve iki kız çocuğunu kaybettiğini öğrendikten sonra sakin ve sabırlı davrandı

Tedavisi bittikten sonra SRD Derneğine bağlı ambulans sistemini temsil eden bazı kişiler Faysal beyi ziyaret ettiler, onlarla birlikte hediye de götürdüler, kendileri de onun ailesi ve çocukları olduklarını ve istediği zaman yanında olacaklarını da söylediler.

SRD © 2017 Tüm Hakları Saklıdır