Haberler - Sosyal Refah Derngi
Haberler
Haberler
Pages: 12>>>
Wednesday, 10 June 2020

Dört sene önce kapıyı çalındığında hızlıca kapıya doğru yürüdüm kocamı bekliyordum çarşıya gitmişti evin ihtiyaçlarını almaya, kapıyı yaklaşınca komşumuzun sesini duymaya başladım İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun Allah rahmet eylesin Kocan hayatını kaybetti

Tuesday, 29 September 2020

"Her gün işten çıktıktan sonra akşamları çocuklarıma hep güzel yemekler meyve ve hediyelerle yüklü eve dönerdim mutluyduk ama Suriye'de savaşın başlamasıyla sonra işimi kaybettim ve vücudum birçok hastalığın yuvası oldu."

Tuesday, 18 August 2020

"Çok geç yaşta evlendim. Her gece hayatımı dolduracak bir çocuk sahibi olmayı hayal ettim."

Tuesday, 11 August 2020

Bir ay boyunca şehir merkezinden uzak bahçe ve Çiftlikler arsında kalmak zorunda kaldık Bombalar şehrimiz Khan Sheikhouna yağdığında eşim ve çocuklarımla çok zor anılar yaşadık daha sonra Maarat al-Numan şehrine bombalardan kaçmak zorunda kaldık.

Tuesday, 28 July 2020

“İlk başta sürekli öksürük, gece terlemesi, yüksek ateş, göğüs ağrısı, bir doktora gittim ve muayene edildikten sonra beni Halepteki TB merkezine yönlendirdi. Akciğer tüberkülozu tanısı konuldu ve tedaviye kesintisiz hemen başlamam lazımdı.

Tuesday, 21 July 2020

Baba, tekerlekli sandalye istiyorum, tek istediğim bu, bu çadırın kumaşlarının altından çıkmak istiyorum.

Friday, 17 July 2020

El-Dar drana merkezinin duvarlarını uzun zamandır boş görüyorum, bu yüzden çocukluğumdaki hayalı aklıma hep geliyor keşke bu duvarları çizebilsem.

Tuesday, 07 July 2020

Sen kaç yaşında ? Ne okul Ne okuması? " Bu soruyu sık sık duydum ve her zaman cevabım bu benim hayalim okumak ve öğrenmek yaş tanımaz

Tuesday, 30 June 2020

"Baba, seni seviyorum, baba, kalk, benimle konuş ve eskiden olduğu gibi benimle oyna seni özlüyorum, cevap ver lütfen"

Tuesday, 23 June 2020

“Sonunda, annelik hayali gerçekleşti,” Wafaa sanki dünyalar onun olmuş gibi anlatyor dört yıllık tedavi ardından hayalim gerçekleşti ilk başta doktor Ultrason cihazıyla bakarken söylediğinde inanamadım, Tebrikler, hamilesin sonra saymaya başladı, bir, iki, Üç, ardından tebessüm etti ve, Tebrikler, Üçüzlerin olacak dedi.

Tuesday, 16 July 2019

''Tıbbi atık yakma fırını kuzey Halep kırsalındaki 20 sağlık merkezi ve 4 ana Hastane ( Albab, Alrai, Azez ve Mare)dahil olmak üzere atıklarını topluyor, ondan sonra tıbbi atık yakma fırınında yakmaya hazırlık için de bu atıkları metal, plastik ve organik atıklar olmak üzere 3 bölüme ayırıyor.

Sunday, 07 July 2019

Anne şöyle der: ''Atme kampında ilk günümüz, henüz 7 ayını doldurmayan Sidra adındaki kızımın gözyaşları gözlerinden hiç ayrılmadı. Nefes almakta zorlandığını farkettim, çünkü mobilya ve tozların arasından çıkmıştı"

Friday, 05 July 2019

Maruf'a bakan Doktor şöyle söyledi: ''Tedavi gördükten iki gün sonra Maruf'un durumu daha iyi oldu, iştahı açıldı, kusmaları azaldı, ateş yükselişi azaldı ve genel durumu kabul edilebilir.' hale geldi.' Ve buna ek olarak: ''tıbbi tahlillerini tekrar yaptık ve sonuçlara istinaden tedaviye devam etmeye karar verdik.''

Sunday, 30 June 2019

Bu ailelere 45 erzak sepeti ile kampın çocuklarına 90 oyuncak sepeti dağıttık, ayrıca bu aile ve çocuklara kaynaştırma amacıyla dondurma dağıttık.

Tuesday, 22 January 2019

Acil kan ihtiyacı ve kan bankaları eksikliği nedeniyle, SRD periyodik olarak kan bağış kampanyaları düzenliyor, acil durumlarda o ihtiyaçları anında karşılaşıyor, o durumlar, kanama vakalarının tedavisi, kadınların acil vakaları, bazı yenidoğanların sarılık vakaları, ve bazı böbrek yetmezliği vakalarının tedavisi gibi bir durumlardır.

Thursday, 24 January 2019

Kuzey Suriye'nin İdlib’ teki Korkanya bölgesinde yerinden edilmiş halkımızın temel ihtiyaçlarını temin edebilmek için uluslararası göç örgütü (IOM) ile Sosyal Refah Derneği işbirliği neticesinde kışın yardımları dağıtıldı, hem kış kıyafeti hem de gıda dışı ürünleri.

Monday, 21 January 2019

" Akribat’tan göç ettik ve garip deresine yerleştik kuşatılana kadar, yaşamı sürdürmek için en düşük malzemeler bile yoktu"

Friday, 18 January 2019

“Pek çok sağlık merkeze ziyaret ettik ve tedaviye başladık,ama çok zordu, ve kızım kötüye gidiyordu”

Sunday, 06 January 2019

Durum kötüleştikten sonra, babası Al-Fardous Hastanesi’ne götürmek zorunda kaldı. Analiz, dört yaşındaki kız çocuğunun Mona'nın böbrek asistlerinde muzdarip olduğunu gösterdi. Tedavi hemen başlatıldı ve acil diyalize başladı

Sunday, 06 January 2019

İdlib'e geldikten sonra Amer üç ameliyet üst üste oldu, Maaret alnuman hastanesınde ve daha sonra kefernbul kentinde yerleşti, ve tedavisini yakındaki tıbbi notaktadan alıyordu

Acil göğus cerrahisi ihtiyacı nedeniyle doktor Babalhawa hastanesine sevk etti.

Amer uygun nakliye aracına ihtiyacı vardı, komşular tarafından SRD ambulans sistemine yönlendirildi.

Thursday, 15 November 2018

İbrahim amca şöyle diyordu: ''öksürük ve kuruluktan çok çektim, ama fakirlik ve imkansızlık, bir sağlık merkezine gidip kendimi muayene ettirmek konusunda engel teşkil ediyordu. Günün ekmeğini alacak kadar param yoktu ki, doktor ve ilaçların masrafları için olsun.''

Friday, 26 October 2018

"durumu da daha kötüleşiyordu ve kızımın ölümü gece gündüz hayalet gibi beni takip eder oldu.''

Saturday, 20 October 2018

Maryam İdlip'e göçmeden önce yakınına bir top mermisi düştü, dolayısıyla kayarak düştü ve neticesinde taşlar sırtında birikti, ve sırtında şiddetli ağrılara sebep oldu, bu ağrılar mobil kliniklere gelmesinin baş sebebiydi.

Thursday, 11 October 2018

Ibrahim, ''sakatlığını öğrenince, hayatın tüm umutsuzluğunu içine attığını, hüzün ve hayal kırıklığı yaşadığını, daha zor olanı da çevredekilere yük olduğunu hissetmeye başladığını ifade eder. Günler geçti ve bir arkadaşımdan Carcanaz sağlık merkezinin, ücretsiz fizik tedavi seansları sunduğunu duydum, Fırsatım budur dedim ve oraya gitmekte karar kıldım.''

Friday, 23 March 2018

Fatma:" vurmaya başladığın da acıdan çığlık atmaya başlıyorum başlıyorum belki birileri duyura beni bu câni den kurtarmaya gelir diye" ve ekler " bir çok kez anne-babasını vurdu onu durdurmaya çalıştıkları için"


SRD © 2017 Tüm Hakları Saklıdır